Justyna Zandberg-Malec
Gdy dłużnik wyzbywa się majątku
03.03.2011
skarga pauliańska, ochrona wierzycieli, Sąd Najwyższy
Jeżeli dłużnik z pokrzywdzeniem wierzyciela wyzbywa się majątku na rzecz osoby trzeciej, wierzyciel może wytoczyć tzw. skargę pauliańską. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy osoba trzecia zdążyła już zbyć uzyskane dobra?
Przepisem w reklamę?
10.02.2011
infrastruktura
Mieszkańcy skarżą się do Rzecznika Praw Obywatelskich na uciążliwe reklamy świetlne i dźwiękowe umieszczane tuż przy budynkach mieszkalnych. RPO zwraca uwagę na niedostateczną legislację w tym zakresie.
Państwo bardziej przyjazne przedsiębiorcy
10.02.2011
różne
Likwidacja odrębnych postępowań gospodarczych, lepsza jakość ekspertyz sądowych, edukacja gospodarcza prokuratorów – to tylko niektóre ze zmian, które mogą poprawić relacje przedsiębiorców z wymiarem sprawiedliwości.
Rzecznik praw obywatelskich a ochrona dłużników
27.01.2011
prawo pracy
W postępowaniu egzekucyjnym inna jest sytuacja pracowników, a inna osób otrzymujących wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia czy umów o dzieło. RPO zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy planowana jest zmiana przepisów w tym zakresie.
Ochrona uchodźców
20.01.2011
różne
UNHRC, działająca od 1951 roku agenda ONZ do spraw uchodźców, wspólnie z Radą Europy opublikowała broszurę odpowiadającą na najczęstsze pytania dotyczące uchodźców i opisującą działania podejmowane w celu udzielenia im wsparcia.
Unia nalega, by Polska pociągała do odpowiedzialności podmioty zbiorowe
09.12.2010
projekt, spory sądowe
Obecna, powszechnie krytykowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary jest właściwie martwa. Cała nadzieja w szykowanej nowelizacji.
Zbyt krótki termin na zażalenie uzasadnienia wydanego na rozprawie w postępowaniu karnym
09.12.2010
prawo karne, spory sądowe
Obecna regulacja praktycznie uniemożliwia wniesienie zażalenia na uzasadnienie postanowienia sądu wydanego na rozprawie. Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się do ministra sprawiedliwości z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.
Michael Dembiński: Recepta na sukces dla brytyjskich spółek w Polsce? Po prostu tu być
02.12.2010
różne
Wywiad z Michaelem Dembińskim, Head of Policy Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej
Arbitraż w sporach domenowych
10.11.2010
arbitraż, własność intelektualna
Dr Damian Flisak z Zespołu Technologie, Media, Telekomunikacja kancelarii Wardyński i Wspólnicy został arbitrem w Sądzie Polubownym przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.
Różnice i podobieństwa w regulacjach dotyczących suplementów diety
10.11.2010
life sciences
Life Sciences Practice Group sieci Lex Mundi, kierowana przez dr Ewę Butkiewicz, wspólnika kancelarii Wardyński i Wspólnicy, przygotowała przegląd regulacji prawnych dotyczących suplementów diety.
IX Dni Marketingu Sportowego
10.11.2010
sport
W dniach 18-19 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędą się IX Dni Marketingu Sportowego – Międzynarodowe Spotkanie Sportu i Biznesu. Kancelaria Wardyński i Wspólnicy ponownie jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
W Wiedniu o arbitrażu
04.11.2010
arbitraż
O naturze arbitrażu oraz o roli arbitra jako zarządzającego sporem będą dyskutować uczestnicy konferencji „International Commercial Arbitration – Austrian/Polish Twin Conference”.