Łukasz Śliwiński
Skutki prawne nieprawidłowego wyboru audytora do zbadania sprawozdania finansowego spółki
09.12.2016
prawo spółek
Zdarza się w praktyce, że biegli rewidenci badają roczne sprawozdania finansowe spółek za poprzednie lata obrotowe bez uprzedniego wyboru biegłych przez uprawniony organ spółki. Czy takie działanie może przynieść negatywne skutki?
Czy połączenie lub przekształcenie spółki eliminuje ryzyko związane z nabyciem jej wadliwych udziałów?
09.12.2016
prawo spółek, transakcje
Jednym z kluczowych elementów badania prawnego poprzedzającego transakcję typu share deal jest weryfikacja tytułu prawnego do udziałów. Wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie oznacza istotne ryzyko dla ich potencjalnego nabywcy. Czy połączenie spółki lub jej przekształcenie pozwala je wyeliminować?
Gdy zarząd nie działa jak trzeba
07.05.2015
prawo spółek
Kodeks spółek handlowych w miarę obszernie reguluje zasady kontroli wewnętrznej w spółkach kapitałowych, począwszy od generalnej zasady prowadzenia spraw i kontroli działalności spółki przez jej zarząd, a kończąc na możliwości kontroli działalności samego zarządu.
Moc wpisów w Rejestrze Handlowym B (RHB) przedłużona do końca 2014 roku?
10.10.2013
projekt
Utrata mocy wpisów w RHB bez przygotowania stosownych regulacji w tym zakresie byłaby sprzeczna z wartościami o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania życia gospodarczego – wskazuje projekt nowelizacji.
Na co należy zwrócić uwagę w outsourcingu usług księgowych?
26.09.2013
outsourcing
Umowa z firmą świadczącą usługi z zakresu księgowości musi precyzyjnie określać zakres przekazanych obowiązków oraz zasady wynagrodzenia oraz odpowiedzialności za ich realizację.
Przejście praw udziałowych w spółce z o.o. na następców prawnych wspólnika
20.06.2013
prawo spółek
Uwzględniając odpowiednie postanowienia w umowie spółki można wyłączyć stosowanie prawa spadkowego w zakresie przejścia praw udziałowych w spółce z o.o.
Na co zwrócić uwagę przy outsourcingu usług księgowych
29.05.2013
outsourcing
Mimo powierzenia prowadzenia księgowości profesjonalnemu podmiotowi świadczącemu usługi w tym zakresie, przedsiębiorca jako podatnik i tak ponosi odpowiedzialność z tytułu zobowiązań wobec fiskusa.
Nowe zasady tworzenia przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych
22.03.2012
już obowiązujące, różne
1 stycznia br. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.
Likwidacja w trakcie organizacji
15.12.2011
prawo spółek
W niektórych sytuacjach spółka kapitałowa w organizacji będzie musiała przejść proces likwidacji. Różnice w stosunku do likwidacji spółki już zarejestrowanej będą niewielkie, a poniesione koszty mogą być zbliżone.
Obowiązek ogłaszania dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
08.12.2011
prawo spółek
O jakich zdarzeniach w spółce organ odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki powinien, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
10.11.2011
podatki, prawo spółek, ubezpieczenia
Jakie obowiązki, bariery i koszty wiążą się z rozpoczęciem przez spółkę działalności dodatkowej polegającej na świadczeniu usług księgowych na rzecz innych podmiotów?
Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
24.02.2011
prawo spółek
W umowie spółki można zawrzeć zapis dotyczący zasad zwrotu dopłat wspólnikom. Brak takiego zapisu oznacza, że obowiązują zasady przewidziane w Kodeksie spółek handlowych.