Sylwia Moreu-Żak
Usprawnienie wyszukiwania nieruchomości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych
29.05.2013
nieruchomości, projekt
Planowana nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece powinna znacznie ułatwić odszukiwanie składników majątku dłużnika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.
Sytuacja prawna nabywcy lokalu stanowiącego przedmiot najmu
25.04.2013
nieruchomości
Kupując lokal będący przedmiotem najmu, nabywca przejmuje prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu. Co jednak w przypadku, gdy lokal został nabyty od syndyka lub komornika, albo gdy najemca zapłacił poprzedniemu właścicielowi czynsz za pół roku z góry?
Pozyskiwanie gruntu pod budowę sieci uzbrojenia terenu
03.01.2013
nieruchomości
Oprócz umowy o ustanowieniu służebności gruntowej lub służebności przesyłu inwestor ma do wyboru również umowę obligacyjną albo uzyskanie decyzji starosty w trybie art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Jak podzielić bez planu?
13.12.2012
nieruchomości
Podział geodezyjny nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z „przepisami odrębnymi” lub z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Ustawa deweloperska a nowe hipoteki
31.05.2012
nieruchomości, upadłości i restrukturyzacje
Czy ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego chroni nabywców lokali przed niekorzystnymi skutkami ustanowienia przez deweloperów nowych hipotek, nieprzewidzianych w prospekcie informacyjnym?
Niewiedza, co się mieści na gruncie, nie jest żadną wymówką
15.03.2012
nieruchomości
W umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego gruntu należy zawrzeć postanowienie o przeniesieniu na nabywcę odrębnej własności budynków i urządzeń wzniesionych na tym gruncie.
Przerwanie przedawnienia wobec dłużnika osobistego nieskuteczne wobec dłużnika rzeczowego
08.03.2012
ochrona umów, ochrona wierzycieli, nieruchomości
Sam fakt przedawnienia wierzytelności głównej (kredytu) nie uniemożliwia jednak dochodzenia tego kredytu od dłużnika rzeczowego pod warunkiem, że roszczenie wobec niego o spłatę kredytu się nie przedawniło. Są to bowiem dwa różne roszczenia.
S. Moreu-Żak: Umowy przenoszącej własność nieruchomości w Polsce lepiej nie zawierać przed notariuszem innego kraju
17.11.2011
już obowiązujące, nieruchomości
Rozmowa z Sylwią Moreu-Żak z Zespołu Nieruchomości i Inwestycji Budowlanych kancelarii Wardyński i Wspólnicy o wpływie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe na obrót nieruchomościami położonymi w Polsce.