Sama sekwencja DNA nie podlega ochronie patentowej
Uprawniony z patentu nie może zakazać wprowadzania do obrotu produktów zawierających chronioną patentem sekwencję DNA, jeżeli nie spełnia ona w tych produktach funkcji, której dotyczy patent.
Dyskryminujący wiek emerytalny?
Zróżnicowanie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją. Kobietom po 60 roku życia nadal przysługuje wybór między niższą ale szybszą emeryturą a dalszą pracą w celu zwiększenia świadczeń.
Wilk syty i owca cała
Salomonowy wyrok ETS: opłata za przenoszenie numerów powinna uwzględniać koszty operatora, ale może też być od nich niższa, jeśli opłata obliczona na podstawie kosztów mogłaby zniechęcać abonentów do przenoszenia numerów (sprawa C-99/09).
Cudze znaki towarowe w nazwach domen?
Rejestracja nazw domen internetowych powinna się odbywać z poszanowaniem wcześniejszych praw innych osób.
Kolejny głos w sprawie hazardu
Państwo członkowskie może zabronić promocji i reklamy usług w zakresie gier hazardowych świadczonych przez przedsiębiorców z innych państw członkowskich, ale nie może wprowadzać dyskryminujących sankcji za naruszenie takiego zakazu.
Związkowcy chronieni także na umowie na czas określony
Członek zarządu zakładowej organizacji związkowej oraz członek upoważniony do jej reprezentowania wobec pracodawcy może dochodzić przywrócenia do pracy w razie rozwiązania umowy na czas określony. Brak takiej możliwości byłby sprzeczny z Konstytucją.
Sprzedaż próbek i testerów narusza prawa do znaku towarowego
Uprawniony do znaku towarowego może zakazać sprzedaży próbek i testerów oznaczanych jego znakami towarowymi, jeżeli zastrzegł sobie prawo ich własności i wyraźnie zaznaczył, że nie są na sprzedaż.
Wniesienie aportu do spółki osobowej a powstanie przychodu
Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi odpłatnego zbycia i tym samym po stronie wnoszącego nie powstaje przychód.
Ku przestrodze: nie każde naruszenie znaku renomowanego zasługuje na ochronę
Sąd może odmówić uznania za czyn nieuczciwej konkurencji zachowania spełniającego jego przesłanki, jeżeli okoliczności faktyczne wskazują, że powód przez dłuższy okres nie podejmował działań przeciwko takiemu zachowaniu.
Kiedy przychód przy opcjach walutowych?
Momentem powstania przychodu w przypadku kontraktów typu forward nierzeczywisty będzie dzień otrzymania zapłaty.
Regulacja cen na konkurencyjnym rynku gazu
Ustalanie taryf dla przedsiębiorstw energetycznych nie jest sprzeczne z wdrażaniem konkurencji na rynku energii, ale nie każda ingerencja organu regulacyjnego w ceny jest prawnie dopuszczalna.
Powództwo o wierzytelność lepiej wytoczyć przed ogłoszeniem upadłości dłużnika
Czasem wierzyciele zwlekają z dochodzeniem swojej należności, nie chcąc dodatkowo pogarszać sytuacji majątkowej dłużnika. W efekcie muszą potem czekać z powództwem do zakończenia postępowania upadłościowego.