Ministerstwo Finansów otwarte na uwagi i sugestie w zakresie Programu Współdziałania
Niedawno pisaliśmy o planowanym wdrożeniu Programu Współdziałania, w ramach którego wybrani podatnicy uzyskaliby możliwość stałej współpracy z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Taka współpraca umożliwiałaby między innymi podejmowanie decyzji co do strategii podatkowej w porozumieniu z organem władnym do weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatnika. Do 26 maja 2020 r. podatnicy mogą przesyłać do Ministerstwa Finansów uwagi i sugestie dotyczące wybranych dokumentów istotnych dla Programu.
Zaniechanie inwestycji w związku z pandemią Covid-19 – skutki podatkowe
Jednym z następstw pandemii i wywołanego nią kryzysu gospodarczego może być konieczność zaniechania niektórych inwestycji prowadzonych przez podatników. Czy przepisy podatkowe pozwalają rozliczyć poniesione na nie nakłady na gruncie ustawy o CIT? Czy podatnik będzie musiał dokonać korekty VAT naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi w toku prac nad inwestycją?
Transakcje transgraniczne w czasach zarazy
Utrudnienia w transporcie międzynarodowym spowodowane pandemią mogą mieć istotny wpływ na rozliczenia VAT polskich eksporterów. Komplikacje te mogą przekładać się na możliwość zastosowania stawki VAT 0% i na przepływy pieniężne podatników.
Nowa „opłata” od medialnych gigantów streamingowych – pomoc dla rynku kinematografii czy ukryty podatek cyfrowy?
28 kwietnia 2020 r. wpłynął do Sejmu rządowy projekt ustawy obejmujący tzw. „Tarczę antykryzysową 3.0”. Wśród szeregu zaproponowanych zmian znalazł się przepis nowelizujący ustawę o kinematografii i wprowadzający obowiązek dokonywania kwartalnych wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie, w wysokości 1,5% przychodu uzyskanego z tytułu opłat za udostępniane treści lub z tytułu emisji przekazów handlowych – w zależności od tego, który z tych przychodów jest wyższy w danym okresie rozliczeniowym. Obowiązek uiszczania nowych „opłat” miałby wejść w życie z dniem 1 lipca 2020 r.
Możliwe ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy
System wsparcia dla podatników borykających się z następstwami pandemii koronawirusa jest opracowywany na szczeblu rządowym i zapewne niebawem wejdzie w życie. Do tego momentu, ale także później, podatnicy znajdujący się w trudnej sytuacji mogą korzystać z już obowiązujących instrumentów wsparcia. Jednym z nich jest ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy.
(R)ewolucja w stosunkach podatnik – organy podatkowe
Projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych („Projekt ustawy”) przewiduje wprowadzenie nowej instytucji prawa podatkowego – Programu Współdziałania – w ramach wdrożenia koncepcji horyzontalnego monitoringu. Program Współdziałania ma wejść w życie od 1 lipca 2020 roku.
Nowy wykaz podatników – „Biała lista VAT”
Z dniem 1 września 2019 r. wprowadzony zostanie nowy wykaz podatników VAT, tzw. „biała lista VAT”. Funkcjonujące dotychczas rejestry zostaną tym samym połączone w jedną, rozszerzoną o nowe dane, bazę podatników VAT. Jednym z najważniejszych elementów białej listy VAT będzie rachunek bankowy podatnika. Wykonanie płatności za towar lub usługę na rachunek podatnika inny, niż ten wskazany na białej liście może mieć daleko idące negatywne konsekwencje dla podmiotu dokonującego płatności – te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.
Ważą się losy podatku od sprzedaży detalicznej
Choć ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września 2016 r., to z tytułu tego podatku nie wpłynęła dotychczas do budżetu państwa nawet złotówka. Po tym, jak Komisja Europejska 24 lipca br. złożyła odwołanie od wyroku Sądu Unii Europejskiej, moment pierwszego zasilenia budżetu został ponownie przesunięty w czasie.
Opodatkowanie sprzedaży odzyskanej nieruchomości
Sprzedaż odzyskanej przez spadkobierców nieruchomości przejętej uprzednio na mocy reformy rolnej zazwyczaj nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Projekt objaśnień podatkowych – zasady poboru podatku u źródła
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt długo wyczekiwanych objaśnień dotyczących zasad poboru podatku u źródła i obowiązków płatnika. Mają one rozwiać wątpliwości podatników, które pojawiły się po nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych.
Polowanie na podatkowe czarownice, czyli test przedsiębiorcy
Zapowiedź wprowadzenia testu przedsiębiorcy wzbudziła ostatnio zrozumiały niepokój na rynku. Skoro jednak projekt nowelizacji nie został jeszcze nawet opublikowany, warto się zastanowić, czy nasza aktywność faktycznie jest prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu obecnych przepisów.
Kosztowne rozstanie z polskim fiskusem – podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków
Na biurku Prezydenta RP spoczywa nowelizacja ustaw podatkowych wprowadzająca między innymi podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków. Zgodnie z zapowiedziami przepisy mają wejść w życie z początkiem 2019 r.