Zakończenie działalności gospodarczej w Polsce
Zamknięcie działalności gospodarczej w Polsce nadal nie jest ani łatwe, ani szybkie. Przebieg tego procesu zależy od formy prawnej prowadzenia działalności.
Kto odpowiada za zawyżenie wartości aportu?
Z wymogiem pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki z o.o. przed jej zarejestrowaniem związana jest odpowiedzialność na wypadek wniesienia do spółki aportu o zawyżonej wartości.
Co z reformą sp. z o.o.?
22 lutego 2013 roku w wyniku głosowania w Sejmie odrzucony został projekt mający na celu obniżenie minimalnej ustawowej wysokości kapitału zakładowego. Zmiany są jednak potrzebne.
Compliance - co to znaczy nie dopełnić obowiązku?
Konfrontacja z gąszczem obowiązków prawnych, często zmieniających jak w kalejdoskopie, jest stałym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Brak należytej czujności obarczony jest ryzykiem o wielu obliczach.
Wewnętrzne postępowania wyjaśniające pomagają wyeliminować źródło szkód w spółce
Rozmowa z Dominiką Stępińską-Duch z Zespołu Praktyki Karnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy o tym, czy pracodawca może zastąpić prokuraturę.
Sąd Najwyższy o nieważności uchwał zgromadzeń wspólników
Sąd Najwyższy wykluczył możliwość stosowania wprost art. 58 Kodeksu cywilnego do oceny nieważności uchwał zgromadzeń wspólników w spółkach kapitałowych.
Nie można podwyższyć kapitału w spółce z o.o. bez zmiany umowy spółki i przyznać nowych udziałów osobie trzeciej
Sąd Najwyższy w niedawnej uchwale 7 sędziów zdaje się ostatecznie rozwiewać kontrowersje związane z procedurą podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki – niekoniecznie w sposób pożądany.
Kłopoty z walnymi zgromadzeniami
Niejasne przepisy powodują, że z prowadzeniem walnego zgromadzenia akcjonariuszy może się wiązać wiele problemów praktycznych. Dyskutowali o nich uczestnicy IV Kongresu Prawników Spółek Giełdowych.
Fairness opinions na rynku polskim
Zewnętrzne, niezależne opinie potwierdzające rzetelność warunków finansowych transakcji fuzji i przejęć zyskują na popularności.
Spółki notowane na GPW nadal nie muszą przeprowadzać elektronicznych walnych zgromadzeń
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW nie nałożyły na spółki obowiązku przeprowadzania walnych zgromadzeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Partycypacja pracowników w spółce powstałej w wyniku łączenia transgranicznego
W przypadku łączenia transgranicznego trzeba zapewnić uczestnictwo pracowników nie tylko w procedurze połączeniowej, ale też w organach powstałej spółki. Pracownicy zwykle powinni mieć wpływ na wybór członków jej rady nadzorczej.
Kupując akcje na okaziciela, sprawdź ważność dokumentu akcji
Kupując akcje na okaziciela trzeba pamiętać o sprawdzeniu ważności dokumentu akcji. Zgodnie z art. 328 k.s.h. dokument akcji, który nie zawiera wymaganych danych i nie jest opatrzony pieczęcią spółki oraz podpisem zarządu, jest dokumentem nieważnym.