21-23 listopada 2012: konferencja Europejskiego Forum Regionalnego IBA w Warszawie
Europejskie Forum Regionalne International Bar Association (IBA) organizuje w Warszawie środkowo-wschodnioeuropejską konferencję regionalną zatytułowaną „Szanse i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami w nowych państwach UE – perspektywy na przyszłość”.
Tomasz Wardyński: Wad trzeba szukać nie tyle w systemie, ile w mentalności
Rozmowa z Tomaszem Wardyńskim o przyczynach nadużyć gospodarczych i o niebezpieczeństwach wynikających z nadregulacji.
O prawie petycji
Do systemu wczesnego ostrzegania oraz „liny pozwalającej wspiąć się na pokład życia publicznego” porównywali prawo petycji uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Instytut Spraw Publicznych i Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Senatem RP.
II Petersburskie Międzynarodowe Forum Prawnicze, 16-19 maja 2012
Ponad 2000 delegatów z 51 krajów wzięło udział w drugim już międzynarodowym forum prawniczym pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, oraz Najwyższego Sądu Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.
Prawnik jak chiński lekarz
15 czerwca 2012 roku w Trybunale Konstytucyjnym odbyła się konferencja Studenci Prawa w Polsce zorganizowana przez stowarzyszenie ELSA Poland oraz Krajową Izbę Radców Prawnych.
Prawo dostępu do informacji publicznej nie będzie ograniczone. Na razie
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności ograniczeń w udostępnianiu informacji publicznej, wprowadzonych z końcem ubiegłego roku.
Zmiany w rosyjskim kodeksie cywilnym
27 kwietnia 2012 r. w rosyjskiej Dumie Państwowej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy przewidującej znaczącą nowelizację kodeksu cywilnego, począwszy od prawa zobowiązań, poprzez ochronę dóbr osobistych, a skończywszy na prawie spadkowym.
Mirosław Wróblewski: Prawo legitymizuje się poprzez akceptację społeczną
Rozmowa z Mirosławem Wróblewskim, dyrektorem Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, radcą prawnym i politologiem, o roli konsultacji społecznych w procesie stanowienia prawa.
Nowe zasady tworzenia przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych
1 stycznia br. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.
Nowe zasady uznawania za obywatela polskiego są zgodne z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy rozszerzające zakres przesłanek uznania za obywatela polskiego są zgodne z art. 137 Konstytucji.
Inwestorzy zagraniczni o barierach prawnych w Polsce
Nasze zalety to duży i silny rynek, wykwalifikowani pracownicy oraz stabilność polityczna. Główne bariery wiążą się z mało elastycznym prawem pracy, niejasnymi przepisami podatkowymi oraz utrudnieniami w ubieganiu się o zachęty inwestycyjne.
Gdy media wydały już wyrok
Jak powinien wyglądać kontakt adwokata z mediami, dyskutowali uczestnicy konferencji „Adwokat w mediach”, która odbyła się 20 grudnia 2011 roku z inicjatywy Komisji ds. Mediów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.