Anna Prigan
Przetargi publiczne: jak liczyć termin do wniesienia odwołania?
02.04.2015
zamówienia publiczne
Jeśli termin wniesienia odwołania przypada w sobotę, niedzielę lub święto, wykonawca może wnieść odwołanie w pierwszym dniu pracującym następującym po tym dniu.
Można ocenić oferty na podstawie prezentacji mającej miejsce po otwarciu ofert
11.09.2014
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że dopuszczalne jest, aby po otwarciu ofert w przetargu nieograniczonym odbył się egzamin, w którym zostaną ocenieni zaoferowani eksperci, i by przyznana pracom egzaminacyjnym punktacja stanowiła kryterium oceny ofert.
Wykonawca musi przestrzegać umowy
11.09.2014
zamówienia publiczne
Podpisując umowę o zamówienie publiczne, wykonawca zobowiązuje się ją wykonać nie tylko zgodnie z jej postanowieniami, ale też zgodnie z treścią złożonej oferty i z SIWZ. Jakość zamówienia powinna być taka, jak przewidział to zamawiający.
Atrakcyjność procedury udzielania zamówienia nie usprawiedliwia niezgodności z prawem
28.08.2014
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Jeśli prawnik chce wygrać przetarg, musi stanąć w szranki na odbywającym się po otwarciu ofert egzaminie. Takim, jak zdawał na aplikacji. Zamawiający przyzna oceny wedle swojego subiektywnego uznania. Kto dostanie piątkę, ten wygra.
Wadliwa gwarancja bankowa nie stanowi wadium
29.05.2014
inne sądy, zamówienia publiczne
Brak określenia gwaranta w treści gwarancji bankowej uniemożliwia zamawiającemu uznanie, że wadium zostało wniesione prawidłowo. Tego typu błędu nie sposób usunąć w drodze wykładni.
Definicja podwykonawstwa w zamówieniach publicznych
22.05.2014
zamówienia publiczne
Prawo zamówień publicznych definiuje, jaka umowa, pomiędzy jakimi stronami i dotycząca jakiego przedmiotu jest kwalifikowana jako umowa o podwykonawstwo, a także przewiduje mechanizmy chroniące interesy niektórych wykonawców.
Zmiana podwykonawcy zgłoszonego w przetargu publicznym
22.05.2014
zamówienia publiczne
Zamawiający może żądać wskazania podwykonawcy w ofercie wykonawcy. Jeżeli wykonawca chce zrezygnować z podwykonawcy bądź skorzystać z innego podwykonawcy, musi zapewnić, że w takim samym stopniu będzie spełniać warunki udziału w postępowaniu.
Jeden potencjał podmiotu trzeciego w ofertach kilku wykonawców
06.03.2014
zamówienia publiczne
Określony potencjał może zostać w jednym przetargu udostępniony wielokrotnie. Tak samo jak wykonawca może równocześnie złożyć ofertę oraz być podmiotem udostępniającym potencjał dla innego wykonawcy.
Wartość przedmiotu zamówienia w dialogu konkurencyjnym
27.02.2014
zamówienia publiczne
Zamawiający na etapie ogłoszenia o dialogu konkurencyjnym nie musi mieć jeszcze gotowego programu funkcjonalno-użytkowego. Ten brak nie stoi na przeszkodzie wszczęciu postępowania i określeniu wartości przedmiotu zamówienia.
Zamówienie to umowa droższa niż 126 747 PLN netto!
13.02.2014
nowe prawo, zamówienia publiczne
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych podwyższa próg stosowania zamówień. Wyłączone spod stosowania procedur zamówieniowych są zamówienia i konkursy, których wartość nie przekracza równowartości kwoty 30 000 euro.
Wysokie opłaty od skargi na orzeczenie KIO są zgodne z Konstytucją
16.01.2014
Trybunał Konstytucyjny, zamówienia publiczne
W postępowaniach o zamówienie publiczne strona niezadowolona z rozstrzygnięcia KIO nadal będzie musiała liczyć się z wysokimi kosztami skargi.
Zamówienia publiczne: nowe progi z początkiem 2014 roku
07.11.2013
projekt, zamówienia publiczne
Wedle projektów rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów od 1 stycznia 2014 r. kwoty wartości tak zwanych „progów unijnych” zostaną podwyższone. Zmieni się również przelicznik złotówek na euro.