Anna Prigan
Kiedy niska cena nie jest ceną rażąco niską?
28.07.2011
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Oferta wykonawcy nie zostanie odrzucona z tego powodu, że zawiera rażąco niską cenę, jeżeli zaoferowana cena nie odbiega od cen funkcjonujących w tym czasie na oznaczonym rynku.
Co jest omyłką, a kiedy złożona oferta jest niezgodna z SIWZ
14.07.2011
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Oferta składana w postępowaniu o udzielenie zamówienia powinna być przygotowana z należytą starannością i z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych. Nie wszystkie błędy można zakwalifikować jako omyłki, które poprawia zamawiający.
Anna Prigan: Czy zmiana prawa jest konieczna do zmiany podejścia do zamówień publicznych?
07.07.2011
zamówienia publiczne
Rozmowa z Anną Prigan z Zespołu Infrastruktura, Transport, Zamówienia Publiczne (PPP) kancelarii Wardyński i Wspólnicy o planowanej nowej dyrektywie w sprawie zamówień publicznych.
Moc wiążąca wyjaśnień zamawiającego
16.06.2011
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Wykonawca nie poniesie negatywnych skutków z powodu niezastosowania się do wyjaśnień zamawiającego, jeżeli wyjaśnienia nie były połączone ze zmianą specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Próg stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych a progi unijne
12.05.2011
zamówienia publiczne
Zamawiający niekiedy mylnie utożsamiają próg stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) z progami unijnymi i przeprowadzają postępowanie zgodnie z p.z.p., mimo że nie są do tego zobowiązani.
GPA - Porozumienie w sprawie zamówień rządowych
21.04.2011
zamówienia publiczne
Polscy zamawiający, ogłaszając o przetargu, muszą uprzednio zweryfikować, czy dane zamówienie jest objęte Porozumieniem GPA i zawrzeć taką informację w ogłoszeniu o zamówieniu.
Nieprawidłowa stawka VAT w ofercie nie może być podstawą jej odrzucenia
10.03.2011
Krajowa Izba Odwoławcza, podatki, zamówienia publiczne
Zamawiający nie może odrzucić oferty wykonawcy, który zastosował nieprawidłową stawkę podatku VAT. Decyzja o przyjęciu określonej stawki podatku należy bowiem do wyłącznej kompetencji wykonawcy.
Karany wspólnik nie przeszkodzi w starcie w przetargu, jeśli nie zarządza spółką
03.03.2011
prawo karne, zamówienia publiczne
Karalność wspólników spółki z o.o. nie ma znaczenia z punktu widzenia możliwości ubiegania się przez taką spółkę o zamówienie publiczne, nawet jeżeli popełnione przez nich przestępstwa były tymi, o których mowa w art. 24 u.p.z.p.
Kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy i na jak długo?
24.02.2011
zamówienia publiczne
Wykonawcy wnoszący zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej mają wątpliwości, kiedy należy złożyć ją zamawiającemu i na jaki okres powinna być udzielona.
Przekazywanie wyjaśnień i uzupełnianie dokumentów przez wykonawcę w postępowaniu o zamówienie publiczne
20.01.2011
zamówienia publiczne
Zamawiający, który nie określił, w jakiej formie wykonawca powinien złożyć wyjaśnienia, nie może oczekiwać, że otrzyma je faksem. Wykonawca zawsze bowiem może wybrać formę pisemną.
Rażąco niska cena oferty jest powodem do jej odrzucenia
25.11.2010
zamówienia publiczne
Jeżeli cena oferty złożonej przez wykonawcę jest rażąco niska, to zamawiający ma obowiązek w pierwszej kolejności zażądać od wykonawcy wyjaśnień, a następnie, w razie potwierdzenia jego ustaleń o zaniżeniu ceny oferty, odrzucić ofertę tego wykonawcy.