Justyna Zandberg-Malec
Wokół transakcji spółek giełdowych
10.06.2013
transakcje
W transakcjach fuzji i przejęć, których stroną kupującą, sprzedającą albo przedmiotem są spółki giełdowe, należy zwrócić uwagę na nieco więcej aspektów niż w przypadku transakcji, w których nie biorą udziału spółki publiczne.
Gwarancja gwarancji nierówna
06.06.2013
bankowość i finansowanie, Sąd Najwyższy, spory sądowe
Gwarancja bankowa, choć jest powszechnie stosowaną formą zabezpieczenia wierzytelności, stanowi jedną z najbardziej dyskusyjnych instytucji w prawie polskim. W sytuacji spornej trzeba więc wnikliwie przeanalizować ustanawiające ją dokumenty.
Niesłusznych oskarżeń nie sposób uniknąć, ale powinna być możliwość uzyskania odszkodowania
16.05.2013
prawo karne, odszkodowania od władzy publicznej
Prawdziwym problemem jest wieloletnie trwanie w stanie niesłusznego oskarżenia oraz brak odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych, którzy się do niego przyczynili – mówili uczestnicy seminarium w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie mogą abstrahować od stanu finansów państwa
11.04.2013
Trybunał Konstytucyjny
9 kwietnia 2013 roku odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w trakcie którego podsumowano istotne problemy wynikające z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2012 roku.
Czemu kilometr autostrady w Polsce kosztuje niemal tyle samo co w Niemczech?
28.03.2013
zamówienia publiczne
Zła organizacja produkcji, przyjmowanie za dobrą monetę rażąco niskich cen ofertowych, stosowanie wynagrodzeń ryczałtowych i nieadekwatnie wysokie kary umowne są zabójcze dla sektora infrastruktury w Polsce.
Wardyński+ Pierwsza polskojęzyczna aplikacja o tematyce prawnej na iPada już w App Store
28.03.2013
nowe technologie, różne
Od 19 marca br. w App Store dostępna jest nieodpłatnie aplikacja Wardyński+, powstała z myślą o osobach, którym zależy na mobilnym dostępie do najświeższych informacji prawno-gospodarczych.
Decyzje rządowo-kościelnych komisji regulacyjnych jednak zaskarżalne?
14.03.2013
nieruchomości, reprywatyzacja, Trybunał Konstytucyjny
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zwrotu majątku osobom kościelnym oraz gminom żydowskim może wprowadzić spore zamieszanie w dotychczas jednolitym orzecznictwie.
Polscy przedsiębiorcy konkurują jakością, a nie ceną
06.12.2012
różne
Znacznie też bardziej niż jeszcze kilka lat temu doceniają pracowników jako kluczowy zasób firmy. Nadal jednak zbyt powoli otwierają się na innowacje i wciąż myślą lokalnie, a nie globalnie – wynika z raportu opublikowanego przez PKPP Lewiatan.
Po co komu samorządy prawnicze?
06.12.2012
różne
Ostatnie tygodnie w Warszawie upłynęły pod znakiem dyskusji o sensie istnienia oraz zadaniach samorządów prawniczych.
Nagroda im. Edwarda J. Wendego dla Adama Daniela Rotfelda
06.12.2012
różne
Już po raz 9. została przyznana nagroda im. Edwarda J. Wendego za dokonania na polu krzewienia kultury prawa. W tym roku jej laureatem został Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, za służbę w procesie budowania pokoju.
Jak przeciwdziałać fałszowaniu produktów leczniczych?
15.11.2012
life sciences, nowe prawo
W Polsce coraz łatwiej jest kupić podróbki leków – najczęściej preparatów na potencję czy środków odchudzających. Pół biedy, jeśli zamiast substancji aktywnej zawierają gips. Gorzej, jeśli w ich skład wchodzą nieprzebadane i niebezpieczne substancje.
Język urzędowy przyjazny obywatelom
31.10.2012
administracja
Pisma urzędowe powinny być pisane zrozumiałym językiem. Jest to podmiotowe prawo obywateli, wynikające z prawa do dobrej administracji. Zrozumiałość pism dowodzi też szacunku państwa do obywatela, mówili uczestnicy pierwszego Kongresu Języka Urzędowego.