dr Maciej Kiełbowski
Nieważność decyzji sąd administracyjny rozważa w pierwszej kolejności
19.05.2011
spory sądowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Nieważność decyzji administracyjnej jest skutkiem najdalej idącym dla badanego aktu, stąd powinna być przez sąd administracyjny badana zawsze i w pierwszej kolejności – wskazał ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Strona powinna, ale organ musi
24.02.2011
administracja, już obowiązujące
Niedawna nowelizacja k.p.a. zobowiązuje strony do wykazywania aktywności w toku sprawy i proponowania potencjalnych dowodów. Obowiązek zebrania i rozważenia całości materiału dowodowego nadal spoczywa jednak na organie administracji.
Gdy przed sądem polskim trzeba stosować prawo obce
17.02.2011
spory sądowe
Przed polskimi sądami coraz częściej dochodzi do sporów z udziałem podmiotów zagranicznych. Sąd staje wówczas przed koniecznością wyboru właściwego prawa obcego oraz jego odpowiedniego zastosowania.
Postanowienie sądu karnego informacją publiczną
03.02.2011
prawo karne, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał niedawno, że postanowienie sądu karnego o zadaniu pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego stanowi informację publiczną i może zostać udostępnione osobie niebędącej stroną procesu karnego.
Umorzenie postępowania przez Trybunał nie przesądza sprawy
20.01.2011
Naczelny Sąd Administracyjny, spory sądowe
Skład Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego podjął uchwałę odnoszącą się do skutku postanowienia Trybunału Konstytucyjnego i obowiązywania przepisów o reformie rolnej umożliwiających zainteresowanym dochodzenie zwrotu nieruchomości.
Wysokie odszkodowanie uzasadnia wstrzymanie wykonania decyzji
20.01.2011
odszkodowania od władzy publicznej, spory sądowe, Naczelny Sąd Administracyjny
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że wykonanie decyzji ustalającej wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod drogi publiczne może zostać wstrzymane, jeżeli istnieją wątpliwości co do wysokości tego odszkodowania.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnia w orzekaniu przepisy Konstytucji
21.10.2010
Naczelny Sąd Administracyjny, spory sądowe
Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Zasada ta znajduje odzwierciedlenie nie tylko w tekście Konstytucji, ale i w praktyce orzeczniczej sądów powszechnych oraz administracyjnych, jak dowiódł ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny.
Wybór właściwego trybu postępowania cywilnego
30.09.2010
sądy apelacyjne, spory sądowe
To sąd, a nie strona, powinien ustalić, w jakim trybie należy prowadzić postępowanie we wniesionej sprawie.