Kiedy członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za zobowiązania spółki?
Zasady odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. w przypadku, gdy spółka nie wykonuje swoich zobowiązań względem wierzycieli, wyjaśnia Maciej Szewczyk, aplikant radcowski z Grupy Transakcyjnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Księga udziałów to coś więcej niż przykry obowiązek
Prowadzenie księgi udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poza tym, że jest obowiązkowe, może również okazać się przydatne.
Znaczenie badania prawnego tytułu do udziałów w transakcjach nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Jedynie prawidłowe zbadanie tytułu prawnego do udziałów pozwoli inwestorowi uchronić się przed niekorzystnymi skutkami nieprawidłowości w nabywaniu udziałów przez zbywcę lub jego poprzedników prawnych – pisze dr Jarosław Grykiel.
Kiedy swoboda zawierania umów jest niepełna
Co to jest „umowa podobna” do umów kredytu, pożyczki lub poręczenia w rozumieniu art. 15 Kodeksu spółek handlowych, analizuje Bartłomiej Wyjatek z Zespołu Prawa Korporacyjnego kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Spółki "z półki"
Skoro „jedno okienko” jeszcze nie działa jak trzeba, warto poszukać innych sposobów na szybkie rozpoczęcie działalności.
Danuta Pajewska: Przejrzystość rynku kapitałowego to podstawa
Rozmowa z Danutą Pajewską, starszym wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialnym za Zespół Rynków Kapitałowych
Spółka z o.o. w 24 godziny
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje znaczne ułatwienia dla przedsiębiorców. Niewykluczone, że od 1 stycznia 2012 roku będzie możliwa błyskawiczna rejestracja spółki przez internet.
Kary za naruszenie obowiązków informacyjnych przy nabywaniu akcji spółek giełdowych
KNF ukarała małżeństwo karą 200 tys. zł za nabycie bez wezwania akcji spółki giełdowej przy przekroczeniu 10 proc. głosów w tej spółce.
Zawarcie umowy spółki (podpisanie statutu) w procesie przekształcenia spółki handlowej
Jak uniknąć ryzyka związanego z niewłaściwą wykładnią przepisów dotyczących przekształcania spółek wyjaśnia dr Jarosław Grykiel z Grupy Transakcyjnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Zmiana umowy spółki osobowej
Jakich formalności należy dopełnić przy zmianie umowy spółki komandytowej i czym taka zmiana różni się od analogicznej zmiany w spółce z o.o., wyjaśnia dr Jarosław Grykiel z Grupy Transakcyjnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Sąd Najwyższy za swobodą wyboru pełnomocnika
Pełnomocnikiem powołanym w trybie art. 210 lub 379 k.s.h. może być inny członek zarządu, gdyż zdaniem Sądu Najwyższego nie narusza to zakazu reprezentacji spółki przez zarząd w sporze z innym członkiem zarządu.
Rutyna i nieuwaga najczęstszą przyczyną błędów
Zasady przeprowadzania rocznych zgromadzeń wspólników oraz zwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy przypomina Łukasz Koziński z Zespołu Prawa Korporacyjnego kancelarii Wardyński i Wspólnicy.