Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych – rachunki podstawowe i schematy płatnicze
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ma implementować do polskiego porządku prawnego dyrektywę PAD oraz dostosować ustawodawstwo do rozporządzenia interchange. Obok wdrażania regulacji unijnych nowe przepisy wprowadzają kolejny rodzaj działalności regulowanej – podmioty prowadzące schematy płatnicze będą musiały uzyskać zgodę Prezesa NBP.
Regulatory Fitness Check – jak przedsiębiorca może wpłynąć na uproszczenie przepisów UE?
Obciążenie przepisami regulacyjnymi przedsiębiorców działających w UE jest ogromne. Nawet dużym przedsiębiorstwom zidentyfikowanie i śledzenie wszystkich istotnych dla biznesu regulacji zawartych w unijnych aktach prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisach tzw. miękkiego prawa sprawia niekiedy kłopoty. Problem nadmiaru regulacji ma być rozwiązany na poziomie unijnym w ramach programu Refit (Regulatory Fitness and Performance Program). Tym razem przepisy mają być tworzone w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, a przedsiębiorcy otrzymali niespotykaną do tej pory szansę realnego wpływu na kształt nowych wymogów regulacyjnych.
Prezydent podpisał nową ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi
Ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi z 21 października 2016 r. została podpisana przez Prezydenta RP, a najpóźniejszy termin publikacji ogłoszenia to 29 listopada br. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia, zatem najpóźniej w połowie grudnia.
Kontrrewolucja w prawie karnym?
Trudno po tak krótkim czasie oceniać ostatnie zmiany w procedurze karnej. Nie ma jednak wątpliwości, że mamy do czynienia ze stanem niepewności prawnej podważającym zaufanie obywateli do ustawodawcy. Na pewno nie pomoże też likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
O dopuszczalności tzw. dowodów nielegalnych w postępowaniu karnym
Obecna procedura karna umożliwia w szerokim zakresie wykorzystywanie w postępowaniu karnym dowodów uzyskanych z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego wypełniającego znamiona przestępstwa.
Likwidacja zwolnienia od podatku dochodowego dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych i inne zmiany
Ostatniego dnia października na stronie Sejmu opublikowano informację o wniesieniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany w tej drugiej ustawie mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. i mają polegać w szczególności na likwidacji podmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dla Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych. Dotychczas zwolnienie to stanowiło istotny instrument optymalizacji podatkowej m.in. dla podmiotów operujących na rynku obrotu wierzytelnościami lub nieruchomościami, czy też dla podatników chcących uchronić się przed regulacjami o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).
Dyrektywa w sprawie ochrony tajemnic przedsiębiorstwa wymusi zmiany dotyczące pracowników
Chociaż nowa dyrektywa nie wywrze bezpośredniego wpływu na przepisy dotyczące treści stosunku pracy i umowy o zakazie konkurencji, dopuszcza przekazywanie tajemnic przedsiębiorstwa przez pracowników ich przedstawicielom, a także może stanowić krok w stronę uregulowania sytuacji prawnej sygnalistów.
Nowa ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi coraz bliżej
W parlamencie zbliżają się do końca prace nad nową ustawą o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Ma ona wejść w życie jeszcze w tym roku.
Nowa, niższa stawka CIT – jednak nie dla wszystkich
Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać nowa stawka podatkowa od dochodów osób prawnych. Nie będzie ona jednak dotyczyć wszystkich podatników, a o jej zastosowaniu zadecyduje wysokość przychodów. Ta sama ustawa nowelizująca wprowadza też kilka istotnych zmian, które wpłyną w szczególności na praktykę reorganizacji spółek kapitałowych (np. wymianę udziałów czy aporty).
Nowości w procedurze cywilnej
Składanie pism procesowych drogą elektroniczną, licytacja elektroniczna i nowe zasady składania skargi na czynności komornika – to tylko niektóre zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego.
Nowości proceduralne w ocenach oddziaływania na środowisko
W ustawie o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., przewidziano kilka zmian natury proceduralnej.
Będą kary pieniężne za naruszenie decyzji środowiskowych
Milion złotych – nawet tyle może zapłacić inwestor, który nie przestrzega wymogów ochrony środowiska określonych w decyzjach wydawanych w toku procesu inwestycyjnego. Przepisy umożliwiające nakładanie tak wysokich kar wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.