Status Kancelarii Sejmu w postępowaniu administracyjnym
Fakt, że sporny grunt jest w trwałym zarządzie Kancelarii Sejmu, nie oznacza, że ma ona interes prawny i status strony w postępowaniu o ustanowienie użytkowania wieczystego tego gruntu na rzecz dotychczasowych właścicieli nieruchomości.
Wykładnia prawa Unii należy do Trybunału Sprawiedliwości
W razie kolizji ustawy z prawem unijnym, której rozstrzygnięcie wymaga wykładni tego prawa, wyłącznie właściwy jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przejęcie tej kompetencji przez Sąd Najwyższy byłoby naruszeniem prawa unijnego.
Nowe uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska w postępowaniu mandatowym
Poszerzony został katalog wykroczeń, za które inspektorzy mogą nakładać grzywnę w drodze mandatu.
Rozporządzanie i korzystanie z opracowań projektu budowlanego - zagadnienia podstawowe
Jak zgodnie z prawem wprowadzić poprawki do projektu budowlanego, wyjaśniają prawnicy z Zespołu Infrastruktura, Transport, Zamówienia Publiczne kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Co musi o nas wiedzieć kontrola skarbowa
Z końcem lipca 2010 roku weszła w życie zmiana ustawy o kontroli skarbowej. Na uwagę zasługuje art. 7c rozszerzający obowiązki przedsiębiorców w zakresie udzielania informacji organom kontroli skarbowej.
Joanna Krakowiak: Badania kliniczne - będzie drożej, ale lepiej
Rozmowa z Joanną Krakowiak z Zespołu Life Science i Postępowań Regulacyjnych kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Anna Pompe: Polscy dystrybutorzy często bezwiednie naruszają cudze prawa do znaków towarowych
Rozmowa z Anną Pompe, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy współodpowiedzialnym za Zespół Własności Intelektualnej
Uchwała rady nadzorczej spółki akcyjnej może być zaskarżana
Żaden przepis nie reguluje bezpośrednio zaskarżania uchwał zarządu lub rady nadzorczej spółek kapitałowych. Od dawna więc istnieją wątpliwości, czy takie uchwały mogą być w jakikolwiek sposób zaskarżane.
Do rejestru zastawów niezbędna jedynie umowa cesji
Aby zmienić wpis w rejestrze zastawów w przypadku przelewu wierzytelności zabezpieczanej zastawem rejestrowym, nie trzeba spisywać aneksu do umowy zastawniczej, który ujawniałby nowego wierzyciela jako zastawnika.
Czy organ musi udostępnić każdą informację?
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeśli dokument zawiera dane chronione na podstawie innych ustaw, jego udostępnienie powinno nastąpić w takiej formie, aby uniemożliwić zapoznanie się z tymi danymi.
Kiedy należy wycofać z obrotu handlowego produkt, który okazał się niebezpieczny
Produkt niebezpieczny zdefiniowano w Kodeksie cywilnym. Natomiast przepisy administracyjne, m.in. ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów, określają obowiązki producentów i dystrybutorów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.
Nowa dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych
7 lipca 2010 r. Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę dotyczącą emisji przemysłowych, która zastępuje i scala siedem dyrektyw regulujących dotychczas tę materię.