Towary i technologie o przeznaczeniu wojskowym: obowiązki koncesyjne
Wytwarzanie i obrót technologiami i wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jest ściśle reglamentowaną działalnością gospodarczą wymagającą posiadania koncesji. Samo uzyskanie koncesji to jednak nie koniec kontaktów z organami – zmiany organów oraz niektóre zmiany własnościowe wymagają zawiadomienia odpowiedniego organu. Niewywiązanie się z obowiązku zawiadomienia organu koncesyjnego może doprowadzić do zmiany (ograniczenia) zakresu koncesji lub nawet jej cofnięcia.

Inwestycja w biogazownię – od lokalizacji do eksploatacji ze środowiskowego punktu widzenia
W drugim artykule z naszego cyklu o biogazowniach omówiliśmy wymagania związane z klasyfikacją biogazowni w toku procesu inwestycyjnego. Tym razem przyjrzymy się obowiązkom, od których spełnienia uzależniona jest możliwość rozpoczęcia eksploatacji takich instalacji.

Dwie strony umowy, jeden reprezentant – czyli o stosowaniu art. 108 k.c. wobec przedstawicieli organów spółek kapitałowych
W praktyce obrotu gospodarczego nierzadko się zdarza, że umowę zawierają spółki z tej samej grupy kapitałowej. Zdarza się też, że w organach zarządczych tych spółek zasiada ta sama osoba. Czy taka osoba może reprezentować w tej czynności prawnej obie spółki? Czyli niejako zawrzeć umowę sama ze sobą?

Sport i telewizja – pogodzić zysk z prawem do informacji
Tegoroczne wydarzenia sportowe – niedawno zakończone mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – to dobra okazja, by przyjrzeć się regulacjom dotyczącym transmisji tzw. ważnych wydarzeń. Jakich wydarzeń to dotyczy, jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na nadawcach i jakie sankcje grożą za ich nieprzestrzeganie – o tym w poniższym artykule.

Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych w praktyce: pierwsze przypadki i pierwsze wnioski
Na podstawie rozporządzenia 2022/2560 (FSR) Komisja Europejska (KE) może z własnej inicjatywy zbadać każde subsydium zagraniczne, w zakresie wynikającym z przepisów FSR, w dowolnym sektorze gospodarki, opierając się na informacjach ze wszystkich dostępnych źródeł. Komisja może też przeprowadzić przegląd subsydiów zagranicznych na podstawie wcześniejszego zgłoszenia przedłożonego jej przez przedsiębiorstwo, szczególnie w przypadku dużych koncentracji (połączeń i przejęć) oraz postępowań o udzielenie zamówienia przekraczających określone progi.

Pracownicze plany motywacyjne
Pracownicze plany motywacyjne, potocznie zwane ESOP-ami (z ang. employee stock ownership plan), umożliwiają wybranej grupie pracowników (zazwyczaj jest to kadra menedżerska) zostanie akcjonariuszem w spółce poprzez nabycie akcji spółki po wartości nominalnej lub określonej w programie. Plany wprowadzane są na okres kilkuletni, a warunkiem zaoferowania akcji jest osiągnięcie przez spółkę określonych w planie wyników finansowych.

Wiadomość o końcu umów B2B jest przesadzona
W pierwszych latach prawniczej kariery trafiłem na interpretację indywidualną wydaną na wniosek biblioteki, która chciała ustalić skutki podatkowe umarzania kar za przetrzymywanie książek. Wtedy też po raz pierwszy usłyszałem adwokacką zasadę: „nie pytaj za dużo, bo się dopytasz”.

Biogazownia w procesie inwestycyjnym
Rozwój biogazowni rolniczych to niezbędny składnik transformacji energetycznej. W drugim artykule naszego cyklu o biogazowniach przedstawiamy najważniejsze aspekty i pułapki procesu inwestycyjnego.

Jak sąsiedztwo lotniska może zablokować proces inwestycyjny
Zatwierdzenie planu generalnego dla Lotniska Chopina, które nastąpiło 5 lipca 2023 r., wywołało paraliż inwestycyjny w stolicy. Dlaczego? I czy jest na to rada?

30 lat kwerendy prawniczej: od wycinków z gazet do internetu
Rozmowa z Ewą Bernaciak, specjalistką ds. informacji prawniczej w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o tym, jak wyglądał i ile czasu zajmował research prawniczy w czasach przed internetem.

Nie można czekać ze wsparciem finansowym dla przemysłu zbrojeniowego
Europejski przemysł zbrojeniowy od lat jest ukierunkowany na produkcję w okresie pokoju, co powoduje, że moce produkcyjne są niskie. Wojna w Ukrainie szybko ujawniła ten fakt, podobnie jak to, że sektor obronny UE od dawna cierpi z powodu poważnego niedoinwestowania. Optymistyczne jest to, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt obronny szybko rośnie świadomość, że trzeba zwiększyć zdolności produkcyjne. Teraz to przekonanie musi przełożyć się na działanie, przede wszystkim w formie zwiększenia wsparcia finansowego.

Dobre praktyki Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Banków Polskich w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki (CPI)
23 maja br. Polska Izba Ubezpieczeń oraz Związek Banków Polskich przyjęły Dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki (ang. Credit Protection Insurance – CPI). Dokument jest rezultatem współpracy obydwu izb gospodarczych pod auspicjami Komisji Nadzoru Finansowego. Dobre praktyki poruszają szereg istotnych zagadnień – począwszy od tworzenia produktu CPI, poprzez sposób dotarcia do klienta, jakość dystrybucji, działania podejmowane w interesie klienta, nadzór nad dystrybutorem produktu CPI, na jego monitorowaniu skończywszy.
