Krzysztof Wojdyło
Czy kreacja wirtualnych walut bez zezwolenia jest nielegalna?
14.08.2014
nowe technologie, usługi płatnicze
Proces kreacji wirtualnych walut jest zależny od modelu stosowanego dla określonej waluty. W niektórych przypadkach jest to proces scentralizowany, w którym łatwo można zidentyfikować podmiot dokonujący kreacji wirtualnej waluty. W przypadku innych walut jest to proces zdecentralizowany, w którym wykreować walutę mogą poszczególni, często anonimowi, użytkownicy zdecentralizowanego systemu.
„Smart contracts” – nadchodząca rewolucja dla prawa
17.07.2014
nowe technologie
Jednym z możliwych zastosowań protokołu bitcoina są inteligentne kontrakty, czyli stosunki prawne tworzone, monitorowane oraz egzekwowane w sposób zautomatyzowany za pośrednictwem protokołu bitcoina.
Czy banki będą mogły obracać bitcoinami? Ważna opinia EBA w sprawie wirtualnych walut
17.07.2014
bankowość i finansowanie, nowe technologie, usługi płatnicze
W odróżnieniu od wcześniejszych wypowiedzi EBA na temat wirtualnych walut dokument zawiera nie tylko wyliczenie ryzyk związanych z wirtualnymi walutami, ale również konkretne propozycje działań legislacyjnych.
Czym są wirtualne waluty?
10.07.2014
nowe technologie, usługi płatnicze
Poprawne ustalenie natury prawnej wirtualnych walut ma zasadnicze znaczenie dla zidentyfikowania przepisów prawa, które mają w stosunku do nich zastosowanie.
Bitcoin a prawo polskie
26.06.2014
nowe technologie, usługi płatnicze
Upadek Mt.Gox, największej platformy obrotu bitcoinami, był niewątpliwie szokiem dla entuzjastów wirtualnych walut. Wiele wskazuje jednak na to, że wydarzenia te nie ostudzą entuzjazmu zwolenników wirtualnych walut.
Cesja wierzytelności jako instrument restrukturyzacji - analiza przypadku
29.05.2014
bankowość i finansowanie, upadłości i restrukturyzacje
Restrukturyzacji zadłużenia mogą służyć również rozwiązania oparte na cesji wierzytelności. W praktyce, w zależności od konkretnego stanu faktycznego, cesja może stanowić atrakcyjną alternatywę dla bardziej tradycyjnych metod restrukturyzacji.
Drugie życie subpartycypacji
16.01.2014
bankowość i finansowanie
Zmiany do ustawy o CIT, które weszły w życie 1 stycznia 2014 r., dają szansę na reaktywowanie praktycznie martwych przepisów o subpartycypacji. Byłaby to istotna zmiana na rynku obrotu wierzytelnościami zdominowanym przez tradycyjne cesje wierzytelności.
Istota subpartycypacji
16.01.2014
bankowość i finansowanie
Choć umowa subpartycypacji została zdefiniowana w ustawie o funduszach inwestycyjnych, precyzyjne określenie jej charakteru prawnego może stwarzać pewne trudności.
Subpartycypacja a cesje wierzytelności
16.01.2014
bankowość i finansowanie
Umowy o subpartycypację mogą być wkrótce realną alternatywą dla najbardziej do tej pory rozpowszechnionych na rynku umów cesji wierzytelności. Dlatego warto się przyjrzeć podstawowym różnicom między tymi umowami.
Akcesoryjność cesji na zabezpieczenie?
12.12.2013
bankowość i finansowanie
W praktyce obrotu szczególnie skomplikowana sytuacja powstaje w przypadku przelewu wierzytelności zabezpieczonej umową cesji na zabezpieczenie – na przykład przy portfelowej sprzedaży wierzytelności wobec sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Ryzyko przekwalifikowania transakcji dotyczącej wierzytelności
12.12.2013
bankowość i finansowanie
Nie tak łatwo jest odróżnić ostateczne i bezwarunkowe przeniesienie wierzytelności od transakcji polegających na przeniesieniu wierzytelności w celu zabezpieczenia.
Kantory internetowe muszą walczyć z praniem pieniędzy
07.11.2013
już obowiązujące, nowe technologie, usługi płatnicze
Wśród wielu zmian wprowadzonych ostatnią dużą nowelizacją ustawy o usługach płatniczych znajduje się zmiana, która będzie miała istotne znaczenie dla kantorów internetowych.