Karany wspólnik nie przeszkodzi w starcie w przetargu, jeśli nie zarządza spółką
Karalność wspólników spółki z o.o. nie ma znaczenia z punktu widzenia możliwości ubiegania się przez taką spółkę o zamówienie publiczne, nawet jeżeli popełnione przez nich przestępstwa były tymi, o których mowa w art. 24 u.p.z.p.
Czy UOKiK może karać za reklamę wprowadzającą w błąd?
Jeśli działanie stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową narusza zbiorowe interesy konsumentów, Prezes UOKiK może podjąć działania zmierzające do wyeliminowania tej praktyki.
Strona powinna, ale organ musi
Niedawna nowelizacja k.p.a. zobowiązuje strony do wykazywania aktywności w toku sprawy i proponowania potencjalnych dowodów. Obowiązek zebrania i rozważenia całości materiału dowodowego nadal spoczywa jednak na organie administracji.
Czy zarząd może pozbawić akcjonariusza prawa głosu?
Za naruszenie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji grozi pozbawienie prawa głosu. Utrata prawa głosu następuje natychmiast, ale zarząd spółki musi pozwolić akcjonariuszowi na głosowanie, dopóki nie ma wyroku sądu w tej sprawie.
Nie można nakazać oceny oddziaływania na środowisko bez prawidłowego screeningu
Z ostatnich wyroków sądów administracyjnych wynika, że organy administracji, nakładając obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, działają niekiedy zbyt pochopnie.
Będą zmiany w przepisach dotyczących handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
We wtorek, 15 lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
W umowie spółki można zawrzeć zapis dotyczący zasad zwrotu dopłat wspólnikom. Brak takiego zapisu oznacza, że obowiązują zasady przewidziane w Kodeksie spółek handlowych.
Zaskarżanie uchwał o zatwierdzeniu sprawozdań finansowych w spółkach kapitałowych
Przy zaskarżaniu uchwał w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego należy brać pod uwagę głównie prawidłowość jego sporządzenia oraz zatwierdzenia, a nie zasadność biznesową określonych pozycji w nim zawartych.
Kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy i na jak długo?
Wykonawcy wnoszący zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej mają wątpliwości, kiedy należy złożyć ją zamawiającemu i na jaki okres powinna być udzielona.
Zajączki wielkanocne na wokandzie
Przyczyną sporu o zajączka wielkanocnego w Polsce były dwie figurki czekoladowych, siedzących zajączków. Jeden produkowany przez Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG ( „Lindt”), drugi przez polską spółkę Terravita Sp. z o.o. („Terravita”).
Czy syndyk, zarządca i nadzorca sądowy mogą wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników?
Odpowiedź będzie uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z uchwałą zgromadzenia wspólników spółki z o.o., której wspólnikiem jest upadły, czy z uchwałą zgromadzenia wspólników upadłej spółki z o.o., dla której jeden z tych podmiotów został ustanowiony.
Gdy przed sądem polskim trzeba stosować prawo obce
Przed polskimi sądami coraz częściej dochodzi do sporów z udziałem podmiotów zagranicznych. Sąd staje wówczas przed koniecznością wyboru właściwego prawa obcego oraz jego odpowiedniego zastosowania.