Podstawienie wierzytelności hipotecznej - nowe możliwości po reformie prawa hipotecznego
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która wejdzie w życie 20 lutego br., znacznie zwiększa elastyczność instytucji hipoteki. Wprowadza m.in. możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością.
Kary Komisji Nadzoru Finansowego to nie fikcja
Dane zamieszczone na stronie internetowej KNF potwierdzają, że Komisja rzeczywiście korzysta z możliwości ukarania podmiotów, które nie przestrzegają zasad uczestnictwa w obrocie na rynku finansowym.
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych a prawo użytkowania wieczystego
Sąd Najwyższy: „Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni nabywcę użytkowania wieczystego także w razie wadliwego wpisu w księdze wieczystej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego jako właściciela nieruchomości”.
Krzysztof Wiktor: Po likwidacji Komisji Majątkowej do sądów może trafić blisko 200 spraw o zwrot gruntów
Gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności zapisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, doszłyby do tego roszczenia odszkodowawcze gmin wobec Skarbu Państwa.
Prawne konsekwencje kradzieży uprawnień do emisji CO2
Niedawne ataki hakerskie na krajowe rejestry uprawnień do emisji CO2, w trakcie których skradziono uprawnienia o łącznej wartości około 30 milionów euro, skłaniają do kilku refleksji dotyczących konsekwencji prawnych dalszego zbycia kradzionych walorów.
Wykonanie zastępcze w zamówieniach publicznych
Wykonawca, któremu zamawiający przeszkadza w prawidłowym wykonaniu zamówienia, może skorzystać z instytucji wykonania zastępczego.
Przepisem w reklamę?
Mieszkańcy skarżą się do Rzecznika Praw Obywatelskich na uciążliwe reklamy świetlne i dźwiękowe umieszczane tuż przy budynkach mieszkalnych. RPO zwraca uwagę na niedostateczną legislację w tym zakresie.
Państwo bardziej przyjazne przedsiębiorcy
Likwidacja odrębnych postępowań gospodarczych, lepsza jakość ekspertyz sądowych, edukacja gospodarcza prokuratorów – to tylko niektóre ze zmian, które mogą poprawić relacje przedsiębiorców z wymiarem sprawiedliwości.
Wycinka modrzewi bez zezwolenia nie jest sprawą dla Trybunału Konstytucyjnego
Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę w sprawie dotyczącej wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie dwóch modrzewi, stwierdził, że przepisy o karach za samowolne usunięcie drzew nie budzą wątpliwości konstytucyjnych.
Rok zakazów koncentracji?
Prezes UOKiK, wyznaczając rynki właściwe dla Empiku i Merlina, w niedostatecznym stopniu uwzględniła wyznacznik czasowy, który może mieć wpływ na ocenę koncentracji. Zmienna w czasie jest nie tylko pozycja rynkowa uczestników, ale także odrębność rynków.
Ilu będzie operatorów sieci przesyłowej w Polsce?
Trzeci pakiet liberalizacyjny dopuszcza istnienie kilku operatorów elektroenergetycznego i gazowego systemu przesyłowego. Dotychczas, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, istniał tylko jeden operator dla każdego z tych systemów.
Bardziej przejrzysty obrót hurtowy energią elektryczną i gazem ziemnym
Trzeci pakiet liberalizacyjny w połączeniu z przygotowywanym właśnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady powinien zapewnić całościową kontrolę rynku derywatów energetycznych.